Suçlu, suçu kanıtlanana kadar masum mudur?

Belki de kendi filmimi yapabilirim. Yazıya dökebilir ve kafamda oynatabilirim. Okulda yaptığımız gibi, sahnelerin taslağını hazırlayabilirim. Yaşamımın öyküsü olur bu film. Hayır, yaşamımın değil, yaşadığım bu deneyimin. Yanıma almama izin verdikleri deftere yazarım. Adını da savcı hanımın bana dediğinden koyarım: CANAVAR! 

Bir sinema filmi, filmde bir sahne. Beyaz perdede Siyah bir genç: Elleri kelepçeli, sanık sandalyesinde. Her zaman girip çıktığı bir dükkânda yaşananlar nedeniyle, belirsiz bir tutukluluk sürecinde yargılanıyor. Walter Dean Myers, ödüle boğulmuş bu romanında hukukun en temel ilkesini sorguluyor: Suçu ispatlanana kadar herkes masumdur! Öyle midir gerçekten?

2000’de de sıradışı anlatımıyla dikkat çeken Canavar (Monster) adlı kitabıyla Michael L. Printz Ödülü’nü alan Walter Dean Myers, Afroamerikan yazarlara verilen Coretta Scott King Ödülü’nü beş kez kazandı. Myers, bugün ailesiyle birlikte New Jersey’de yaşıyor.

CANAVAR_K
Monster
120 x 180 mm
İthal kitap kâğıdı
172 sayfa
1. Baskı: Ocak 2012
ISBN      978-9944-717-98-4

Walter Dean Myers

1937 yılında ABD’nin Büyük Buhran zamanında Batı Virginia’da doğan Myers, annesinin ölümü üzerine Dean Ailesi tarafından evlatlık alınıp New York’un Harlem semtinde büyütüldü. Henüz on yedi yaşındayken Stuyvesant Lisesi’ni bırakıp orduya katıldı. Özellikle gençlik kitapları alanında … Devamı için tıklayın...

Yazarın ON8’deki Diğer Kitapları