Philip Reeve

1966’da İngiltere’nin Brighton kentinde doğan Philip Reeve, uzun yıllar bir kitapçıda çalıştı ve amatör olarak sinemayla ilgilendi. Çeşitli dergilerde öyküleri yayımlanırken, 1994’ten bu yana 40’ı aşkın kitap resimledi. Özellikle, Murderous Maths (Öldürücü Matematik), Horrible Histories (Dehşetengiz Tarih), Dead Famous (Ölü Ünlüler) ve Urgum Baltalı Kahraman (Urgum the Axeman) gibi çocuk kitaplarına yaptığı desenlerle tanınan Reeve, 2001’de yazdığı ilk romanı Yürüyen Kentler’le (Mortal Engines) 2002 Gold Nestlé Smarties ve 2003 Blue Peter Yılın Kitabı ödüllerini aldı. Ardından, devam kitabı İhanet Altını (Predator’s Gold), bu kez Amerikan Kütüphaneler Birliği’nin (ALA) 2005 En İyi Kitap ödülünü kazandı. Uzak bir gelecekte, yok oluşun eşiğindeki dünyada tekerlekler üstünde hareket eden kentlerle kurguladığı dizinin üçüncü kitabı Cehennem Makineleri (Infernal Devices), dördüncüsü ise, yazara Guardian Roman Ödülü’nü kazandıran Karanlık Düzlük (A Darkling Plane) oldu.

Fantastik üçlemesi Şafak Feneri’ni (Larklight) yazdıktan sonra, Fever Crumb, A Web of Air (Hava Sarmalı) ve Scrivener’s Moon (Scrivener Ay’ı) adlı kitaplarıyla bilimkurguyla fantastik edebiyatın içiçe geçtiği “Yürüyen Kentler” (Predator Cities) dizisini sürdürdü.

Kral Arthur’un öyküsünü anlattığı Here Lies Arthur (Arthur Burada Yatıyor) ile 2008 Carnegie Ödülü’ne değer görülen Reeve, eşi ve oğluyla birlikte İngiltere’de, Dartmoor’da yaşıyor.

PHILIP-REEVE
Share
Share