Anne Cassidy

1952 yılında Londra’da doğan Cassidy, on dokuz yıl boyunca yaptığı öğretmenliğin ardından gençler için polisiye ve gerilim kitapları yazmaya başladı. 1995-2000 yılları arasında kaleme aldığı yedi kitaplık East End Murders (Doğu Londra Cinayetleri) adlı dizisiyle dikkati çekti.

2004’te yazdığı JJ Kim? (Looking for JJ) adlı gençlik romanı, kazandığı birçok ödülün yanı sıra, yayımlandığı yıl Carnegie Medal Ödülü ve Whitbread Çocuk Kitapları Ödülü listelerine girdi. 1993’te İngiltere’de, on yaşlarındaki iki çocuk tarafından öldürülen iki buçuk yaşındaki James Bulger’ın hikâyesinden esinlenerek yazdığı bu kitap, 2007’de oyunlaştırıldı ve Cassidy’ye edebiyat dünyasında saygınlık kazandırdı.

Bazı eserlerini, dramatik ve trajik olaylarla, bazılarınıysa gündelik rastlantısal olaylarla ilişkilendiren yazar, Missing Judy (Kayıp Judy, 2002) kitabında, bir kızın kaçırılmasının ardından yaşananları; Love Letters’ta (Aşk Mektupları, 2003) da, gizli bir hayranından aşk mektupları alan, ancak sonra izlendiğini anlayan bir kızın hikâyesini anlattı.

İşlerin nasıl bir anda kontrolden çıkabileceğini sergileyen The Story of My Life (Hayatımın Hikâyesi, 2006) adlı romanını, erken yaşta hamilelik ve taciz konularını, kaybetmek ve güvenmek ekseninde işleyen Careless (İlgisiz, 2007) ile çocuk kaçırmayı konu alan Forget Me Not (Beni Unutma, 2008) izledi. Gençlik kitaplarının Ruth Rendell’ı olarak anılan Anne Cassidy, Londra’da yaşıyor.

ON8’deki Kitapları

ANNE-CASSIDY
Share
Share