Keçi’yle “İnadına edebiyat!”

Keçi’yle “İnadına edebiyat!”

ON8
09 Haziran 2014

ON8Literatosfere yeni bir e-dergi katıldı! 6 aylık ücretsiz elektronik edebiyat dergisi Keçi, keciedebiyat.com‘da yayında. 
Okur yaşıyla küçük, yayıncılık kıdemiyle büyük kurucu markamız Günışığı Kitaplığı, yıllardır düzenlediği konferans ve seminerlerin içeriklerini yayımlamak amacıyla yayın hayatına başlattığı Keçi’nin her sayısında kapsamlı bir dosyaya yer verecek. Yaz sayısında, her ilkbaharda eğitimciler ve kütüphaneciler için düzenlenen Eğitimde Edebiyat Seminerleri’nin; kış sayısında ise her sonbaharda düzenlenen edebiyat ve yayıncılık konferansı olan Zeynep Cemali Edebiyat Günü’nün içeriklerini yayımlayacak.

Ancak içerikler bununla sınırlı değil. Kurumsal bir dergi olarak başlamanın ötesinde Keçi, odağına edebiyatı ve insanı alacak. Yayınladığı konferans içeriklerinin yanı sıra ülke ve dünya çapında düzenlenen kitap fuarlarından yansımalara, edebiyatın önemli kalemlerinin değerlendirmelerine yer verecek olan e-dergi, özellikle yayıncılık sektörü, üniversiteler ve kütüphaneler için kaynak niteliğinde içerikler sunmayı hedefliyor.

Sadece bu da değil: Okuma kültürümüzü geliştirecek özgün içeriklere de sıklıkla yer verecek olan Keçi, bizdeniz ON8’in edebiyat alanına ilişkin paylaşımlarına da yer verecek.

Dergi, Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal’ın liderliğinde hazırlanıyor. Editörlüğünü ise, edebiyat üzerine yazılarıyla tanıdığımız genç kalemlerden Halil Türkden üstleniyor. Üstelik Keçi de, tıpkı ON8 kitaplarımız gibi, Huban Korman’ın grafik tasarımıyla biçimleniyor!

Keçi editörü Halil Türkden’in başyazısından bir alıntıyla herkese iyi bir hafta diliyor, Keçi’yle “İnadına edebiyat!” diyeceğimiz 2 Haziran Pazartesi’ye doğru geri sayıma başlıyoruz!

 “Türkiye’de çocukları ve gençleri edebiyatın usta kalemleriyle buluşturan Günışığı Kitaplığı yirminci yılına emin adımlarla yürürken, kitaplığın rafları arasında dolaşan bir Keçi göze çarpıyor. Edebiyat bir havuz problemine nasıl dönüşür? Bir çocuk kitap fuarından ne bekler? İnsan bir kitabı neden yedi defa okusun ki? Kant’ı çocuklara anlatmak mümkün mü? Edebiyat, eğitmek zorunda olmalı mı? Keçi, azık torbasında edebiyata ve insana dair sorularla geliyor. Düşünceye alan açmak için, rahatsız etmek için, edebiyatı insanın odağına alabilmek için sokaklardan ve caddelerden değil, daha zorlu yollardan seke seke geliyor…”

 

 

, , , , , , , ,