Zorunlu Seçmeli

Zorunlu Seçmeli

Eda Ata
03 Aralık 2012

Seçim yapmak çoğunlukla zor iş. Seçim yapmanın en heyecanlı, bir o kadar da sancılı olduğu dönemler, hiç kuşkusuz üniversite hayatı öncesi, süreci ve sonrası. “Hangi alan? Hangi bölüm? Hangi üniversite?” soruları, devamında “Hangi ders?” sorularına dönüşüyor. Zorunlu kılınan temel derslerle başlayan üniversite hayatı, dönemler geçtikçe alınan dersler ile renkleniyor, derinleşiyor. Evet, eğitim hayatımız boyunca “zorunlu seçmeli” kavramıyla karşılaştık hep, fakat üniversite hayatı daha fazlasını vaat ediyor neyse ki! İşte ON8 okurlarına çeşitli üniversitelerde verilen, Youtube’dan vampirlere; çöplerden zombilere, Harry Potter’dan StarCraft’a, çikolata tarihine ve hatta Legolara dek uzanan pek çeşitli ve ufuk açıcı derslerin ufak bir derlemesi!

Mitoloji ve Bilim Kurgu: Star Wars, Matrix ve Yüzüklerin Efendisi

Centre College’da verilen bu derste, öğrenciler sadece Star Wars, Matrix ve Yüzüklerin Efendisi’ni tartışmakla kalmayıp Star Trek, Dr. Who ve X-Files gibi popüler kimi dizileri de inceleyip tartışıyorlar. Dersin amacı, günümüz modern anlatılarını klasik efsanelerle bağdaştırmak ve ortaklıkları göstermek.

Youtube’dan Öğrenme

Pitzer College’da verilen bu derste gerçekten de youtube videoları izleniyor ve sitenin kültüre etkisi tartışılıyor. Öğrenciler ayrıca kendi videolarını da sınıfın youtube kanalında paylaşıyorlar. İlginizi çektiyse dersi dinlemeye buyrunuz!

Popüler Medyada Zombiler

Malumunuz zombileri konu alan yapımlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu yaratıkları böylesine ilgi çekici kılan nedir merak ediyorsanız, Columbia College’ın bu konudaki dersi ilginizi çekebilir!

Çikolatanın Tarihi, Politikası ve Tadı
Oberlin Experimental College’ın programında yer alan bu ders, tartışma ve okuma üzerine kurulu ve çikolatanın tarihsel serüvenini ve günümüzde nasıl üretildiğini, tüketildiğini ve adabını inceliyor. Vee, evet derste çikolata yenileceği de müjdeleniyor!

Seks, Kilim, Tuz ve Kömür

Cornell Üniversitesi Amerikan Çalışmaları bölümünde verilen bu ders, çeşitli metaların tarihine değişen çevresel ve kültürel etkiler bağlamında bakıyor. “İran” halıları nasıl bir koleksiyoncu parçasına dönüştü? Yemek masalarımızdaki tuzlukları kullanmaya nasıl başladık? Kömür ne zaman odun yerine yakıt olarak kullanılmaya başladı? Şekerin tadının kölelikle ilişkisi nedir? Dünyanın “en eski mesleği” gerçekten de fuhuş mu?

Çöp Keyfi

Çöp ve keyif pek alışıldık bir ikili değil gibi görünüyor, ama Santa Clara Üniversitesi tarafından verilen bu derste, öğrenciler çöpleri, çözülmeyi, çöpe kötü koku veren kimyasalları ve atıklarımızın sürdürülebilirliğini inceliyorlar. Sadece ev atıkları ile kalmayıp, nükleer atık konusunda da “alan gezileri” ile desteklenen kapsamlı bir müfredat oldukça  ilgi çekici değil mi?

Kaynaklar: Online Colleges, Online Universities

, , , , , , , ,