Yaşasın Polisiye!

Yaşasın Polisiye!

SEVİN OKYAY
Zamanlı Zamansız - 24 Ekim 2015

Çocukluğumdan beri polisiye okumayı severim. Polisiye kategorisine konularak, “edebi” değerden uzak tutulmak istenen pek çok iyi yazar tanıdım bu sayede. Agatha Christie’leri sıradan geçtim, Carter Dickson, Elle Stanley Gardner ve elbette Mike Hammer’leri (hakikisi ve sahtesiyle) okudum. Hep birlikte, “Bizde niye polisiye yazarı yok?” diye dertlenirken karşımıza Türkiye’de polisiyenin bir numarası, “Korkmayınız Mr. Sherlock Holmes” adı, kendi tabiriyle “tuğla gibi” kitabıyla Erol Üyepazarcı çıktı ve bize çok önemli bir şey öğretti. Ülkemizde yüzyıldır polisiye yazılıyormuş meğer. Üstelik, nasıl ki iyi-kötü yazılmış kitap varsa, iyi-kötü yazılmış polisiye de olduğunu bilmeyene öğretti.

Bu hafta sonu, yüz yıllık tarihi olan polisiyemizin yazarlarımızdan bazıları Pera Palas Oteli’nde bir araya geliyor. Maksat, hem Agatha Christie’nin 125. doğum gününü kutlamak, hem de Kara Hafta geleneğini başlatmak. Merak eden blackweekturkey.com’a girer, bakar. Niye İngilizcesine bakıyoruz derseniz, karahaftatürkiye.com diye bir şey yok da ondan. Umarız, Pera Palace Hotel Jumeirah’nın ev sahipliğinde ve TEB sponsorluğunda gerçekleştirilen bu ilk uygulamanın arkası gelir.

Cuma akşamüstü Pera Palas’ta düzenlenen ilk panel, “Kadın Dedektifler” başlıklıydı ve moderatörü de bir polisiye yazarı, aynı zamanda aktris olan Ayşe Erbulak’tı. Katılımcıları ise, bu dönemin öncü kadın polisiyecisi, Kati Hirşel’in yaratıcısı Esmahan Aykol ile bir efsane: ilk olarak Çitlembik’ten çıkan Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu ile tanıdığımız Alexander McCall Smith ki, ayrıca romanları, çocuk kitapları (dört tanesi Günışığı Kitaplığı’ndan çıktı) ve akademik çalışmaları da vardır. Ama biz onun peşine, yukarıdaki kitapla başlayan “Mma Precious Ramotswe” dizisi nedeniyle takıldık. Botswana’da “geleneksel yapıda” (şişman denmiyor) bir hanım, bir dedektiflik bürosu açar, yanına da daktilo kursunun en başarılı öğrencisi Mma Grace Makutsi’yi asistan olarak alır.

Panel boyunca McCall Smith’in eşinin yanında uslu uslu oturdum, konuşmacıları dinledim. Salon tamamen dolmuştu. Ama polisiye etkinlikleri genelde böyle oluyor zaten. Keşke daha çok yapılsa! Edinburgh’da yaşayan yazar, polisiyenin ille de cinayet gerektirmediğini düşünenlerden… Mma Ramotswe hırsızlıklar, aldatmalar ve sair ailevi meselelerle uğraşıyor daha çok. Ona ve yazarın kurulmasına katıldığı üniversitede ders verdiği Botswana’ya bayılacaksınız.

Evet, anlaşılan epeyce zamandır McCall Smith hakkında yazma fırsatı bulamamışım. Ama “Katilin Peşinde” başlıklı ikinci panelde de aynı derecede önemli bir konuk vardı: Burada Everest’in bastığı iki ciltlik ve ‘tuğla gibi’ Açıklamalı Notlarıyla Sherlock Holmes kitaplarını hazırlayan Leslie S. Klinger. Erol Üyepazarcı’nın moderatörü olduğu bölümde ikinci konuşmacı ise, dedektifleri Vedat ve Tevfik ile gönlümüzde yer eden, aynı zamanda iyi bir çevirmen olan Algan Sezgintüredi’ydi. Klinger’in Drakula için de böyle “açıklamalı notlarıyla” cinsinden çok iyi bir kitabı var, aklınızda olsun.

Günün üçüncü panelinde konuşmacılar, Altın Kitaplar’dan çıkan Christie’lerin çevirmeni Çiğdem Öztekin moderatörlüğünde Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyesi ve yazar Sevil Atasoy ile heyecan yaratan bir konuktu: Agatha Christie’nin torunu Matthew Prichard. Ne de olsa, bu hafta aynı zamanda üstadenin 125’inci doğum yıldönümünü kutluyor ve bir Agatha Christie odasına sahip, onun kayboluşuyla ilgili sık sık adı geçen, o günlerde burada kaldığı söylenen Pera Palas’tayız. Konu başlığımız da “Agatha Christie Suç ve Ceza”ydı.

Bunları yazarken, bir yandan da bugüne hazırlanıyorum. 15:00’te Metin Celal, Osman Aysu ile Çağatay Yaşmut’a “Popüler Bir Tür Olan ‘Polisiye’”de moderatörlük edecek. 16:00’da Celil Oker, Bir Şehir Anlatısı Olan Polisiye’yi anlatacak. Moderatör, Adnan Özer. 17:00’de Ahmet Ümit, çok sevdiğimiz karakteri Başkomiser Nevzat’ı anlatacak.

İşte hepsini duyurduk, isteyen kalkıp gelir. Mekânımız, bir daha hatırlatalım, Pera Palas. Salon kalabalık oluyor, geç kalmayın. Eğer panellere gelemezseniz, yazarlarımız saat 18:00’den itibaren Mephisto (Leslie S. Klinger, Algan Sezgintüredi, Ayşe Erbulak, Onur Akhan), İnsan Kitabevi (Alexander McCall Smith, Sevil Atasoy), ve Türk-Alman Kitabevi’nde (Ahmet Ümit, Esmahan Aykol, Celil Oker) kitaplarını imzalayacak. Yaşasın polisiye!

 

, , , , , , , , , , , ,