Satın alma çılgınlığına inat paylaşmak adına!

Satın alma çılgınlığına inat paylaşmak adına!

Burcu Arman
24 Eylül 2012

Evdeki fazla eşyalardan internette satmak suretiyle kurtulabileceğimizi keşfettiğimiz günlerin üzerinden epey zaman geçti. Ebay’i öğrendik önce, peşinden Türk muadilleri geldi. Kullanılmış eşyalar itinayla satılıyordu artık. Eskiden bir aile büyüğünü kaybettiğimizde evdeki eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırırdık. Şimdiyse sahibinden.com’u incelediğinizde onlarca “anneannemin evini boşaltıyoruz falanca eşyası satılıktır” ibarelerine rastlayabiliyorsunuz. Evet bize lazım değiller sonuçta ve elden çıkarmak gerekiyor ama tek yol satmak mı?

Peki o zaman size başka bir şeyden bahsedeyim. Akbil doldurmak, okul harcını vermek ya da fatura ödemek için paraya ihtiyacınız olabilir. Ama eğer markası ya da modeli çok da umurunuzda olmayan bir müzik setine ihtiyacınız varsa? Evet biliyorum muhtelif markaların oldukça uygun bir kampanyası an itibariyle başlamıştır. Ama ben size hiç para vermemekten bahsediyorum… Yalnızca ihtiyacınızın karşılanmasından. Ve aynı şekilde sizin de başkalarının ihtiyacını karşılayabileceğinizden.

Freecycle.org bahsettiğim oluşumun adı. Türk topraklarına bundan yedi yıl önce yayılmaya başladı. Ama ondan çok önce 2003 yılında bizden kilometrelerce ötede Arizona’da yaşayan Deron başlatmış bu projeyi. Kendisi de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için çalışırken artık ihtiyacımız olmayan şeyleri başkalarının kullanımına sunabileceğimiz bir formül gelmiş aklına. 30-40 arkadaşına mail atmış. Ve şimdi sitede yazdığına göre her gün 500 tonluk bir çöp konteynırını dolduracak kadar eşya el değiştiriyor. Yani yalnızca ihtiyaç sahipleri değil aynı zamanda çevre için de iyi bir şey yapılıyor!

Gruba katıldığınızda başlarda tedirgin olmanız çok doğal; “bu da verilir mi, ya da alan olur mu?” gibi. Ama sizin artık ihtiyaç duymadığınız bir şeye bir başkasının ümitsizce ihtiyacı olabilir unutmayın. Aklınıza gelebilecek her şeyden bahsediyorum! Özellikle öğrenci evine çıkanların nelere ihtiyaç duyabileceğini düşünün (ki her gün bunun üzerine onlarca mail geliyor). Televizyonlar, koltuklar, bardaklar, ayakkabılar, kitaplar (özellikle de KPSS ya da üniversiteye hazırlık kitapları), filmler…

Site kuralları gereği teklif ya da talep ettiğiniz şeyin alındığı üzerine de bir onay maili atmanız gerekiyor. Bu hem trafiği engellemek için yerinde bir karar hem de ihtiyaç sahiplerine sağ salim ulaştığını öğrenmek açısından.

Şimdilik; Ankara (1183 üye) , İstanbul (5499) , Bolu (75) , Çanakkale (henüz üyesi yok ama hesap açılmış), Diyarbakır (48), İzmir (640), Kartepe (Kocaeli) (27), Sinop (henüz üyesi yok)  ve Eskişehir (30) adına açılmış hesaplar var. Eğer kendi şehrinizde de bu oluşuma sahip çıkmak istiyorsanız. Hemen siteye girip hesap açabilir, yakın çevrenizden başlayarak yayılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle dünya üzerinde 9 milyondan fazla üyesi olan bu topluluğa katılmış olursunuz. Satın alma çılgınlığına inat paylaşmak adına!

, , , , ,