Kara Hafta gene aynı mekânda!

Kara Hafta gene aynı mekânda!

SEVİN OKYAY
Zamanlı Zamansız - 03 Aralık 2016

Geçen yıl polisiyeseverleri varlığıyla sevindiren Kara Hafta, bu sefer yeni yabancı konuklar ve çoğu aşina olan yerli konuklarla, polisiyeyi sevenlere yeniden mutluluk getirdi.

Cuma günü, Kara Hafta’nın ikinci günüydü. Ben de yazıyı sabaha yetiştirebilmek için ikinci akşamın sonunda yazıyorum. Umarım seversiniz de yarın hem konuklarımızı görmek, hem konuşmaları dinlemek için Pera Palas Hotel Jumeirah’ta bize katılırsınız.

Dedim ya, Kara Hafta’nın perdesini Perşembe günü açtık. Sponsor Denizbank’ın genel müdürlüğüne gittik. CEO Taner Ateş’in kılavuzluğunda beş bin kişinin çalıştığı binayı dolaştık. Yemekten sonra da, Ahmet Ümit’ten haftanın ilk konuşmasını dinledik: Suç ve Ceza. Sonra da İstanbul’un anıt binalarından Pera Palace Hotel Jumeirah’ya döndük, Hafta’nın açılışı bir kokteylle yapıldı. Daha önce de bana Polisiye Onur Ödülü verdiler. Bir hafta önce de FABİSAD’ın Mavi Anka Onur Ödülü’nü almıştım. Neler oluyor, Allah’ım?

Cuma günü Erol Ağbi (Üyepazarcı) ve benim konuşmamızla başladı: Georges Simenon İstanbul’da. Hatırlayacaksınız,  İstanbul’daki ilk Kara Hafta, vaktiyle burada kalmış olan “Dame” Agatha Christie’nin doğumunun 125’inci yılı şerefine gerçekleştirilmişti. Bu yıl ise Pera Palace’ın bir başka eski konuğunu, İstanbul’da iki roman ve birçok hikâye yazmış, söyleşiler yapmış George Simenon’u anıyoruz. Moderatörümüz, Everest Yayınları’nın yayın yönetmeni Cem İleri’ydi. Everest, çoğunlukla iyi yazarların yaptığı çevirilerle dikkati çeken Georges Simenon’u, Oktay Rifat, Sait Faik, Tahsin Yücel, Nurullah Ataç vb.’nin çevirileriyle anacak.

İkinci gün, “Polisiyede Kadınlar”, “Değişen Dünya Düzeni ve Polisiyeler”le devam etti ve saat 19:00’da Ahmet Ümit’in sunduğu “Bir Roman Kahramanı Olarak Pera Palace” ile sona erdi. Bu arada, Elçin Poyrazlar’ın moderatörlüğünde son zamanların gözde Britanyalı yazarı Philip Kerr cidden aydınlatıcı bir konuşma yaptı. Hepimizin dikkatini İkinci Dünya Savaşı sıralarında Nazi olmadığı halde mesleğini sürdürebilen özü sözü bir polis Bernie Günther kitaplarıyla çeken Kerr, daha sonra da Londralı antrenör-menajer Scott Manson dizisinden üç kitap yazmıştı.

Bugün yani Cumartesi, İstanbul’un Kara Haftası’nın son günü. Yürütme Kurulu’nu Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal Zeynioğlu ve Pınar Kartal Timer’in oluşturduğu festivale, Kerr’in yanı sıra Tibor Fischer, Sam Wilson, David Walton gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarlar konuk oldu. Düşünce Çetesi ve Tanrı Olmak Güzel adlı romanlarıyla geniş bir okur kitlesine sahip olan Tibor Fischer, Sam Wilson ile polisiyenin ilginç kahramanları üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Aslında Kara Hafta sadece İstanbul’a özgü değil. Dünyanın pek çok yerinde yapılıyor. Haftanın sahipleri ise ülkeler değil, şehirler: İstanbul, Londra, Edinburgh, Madrid, vb. Bu haftanın gelenekselleşmesini ve ileride Kara Hafta Ankara ve Kara Hafta İzmir gibi şehirlerin de İstanbul’a katılmasını çok isterdik.

Peki, bugün gidenler kimleri görecek, neler dinleyecek? Saat 13:00’de konuklardan Britanyalı roman ve kısa hikâye yazarı Tibor Fischer, bir başka konuk Güney Afrikalı Sam Wilson ile “Polisiyelerin İlginç Kahramanları” hakkında söyleşecek. Fischer, Under the Frog ile Booker ödülü adayı olmuştu. Wilson ise ilk romanı Zodiac ile ülkesinde ve dışarıda beğeni topladı. 14:00’te ise, Kara Hafta Masası’nda Taner Ay ile Metin Çakır romanlarının yazarı Armağan Tunaboylu var. Konu, “Sinema, Televizyon ve Polisiyeler”.

Haftanın çorbasında tuzu olan polisiye dergimiz 221B, “Semt Polisiyesi, Kent Polisiyesi” başlığı ile 15:30’da iki İzmirli, bir İstanbullu yazarı buluşturuyor. Suphi Varım’ın eski Smyrna’yı atmosferi, kültürü ve karakterleriyle bize taşıyan romanlarını bilirsiniz. Çağatay Yaşmut’un Kadıköy’de yaşayan komiseri Galip’i de. Suadiyeli iki arkadaş, Vedat ve Tefo’nun maceralarıyla tanıdığımız Algan Sezgintüredi ise (ikinci İzmirli) moderatörlük yapacak.

Süperpoze romanıyla ilgi gören Amerikalı yazar David Walton, 17:00’de “Kuantum ve Polisiye” hakkında  konuşacak. 18:00’de başlayan “Tarihi Romanlarda Polisiye”nin konukları İskender Pala ve Ömer Erdem. Kara Hafta festivali saat 20:00’de Tiyatro Ak’la Kara’nın sunacağı Ahmet Ümit oyunu Aşk Köpekliktir ile kapanacak.

Dünü kaçırmış olsanız da bugün gelin derim. Yazarların kitapları da satılıyor. Ben bugün Philip Kerr’e iki tane imzalattım. Böyle bir Kara Hafta hatıranız da olur.

Görüşmek üzere!

, , , , , , ,