Gezgin, yeniden yollarda

Gezgin, yeniden yollarda

Mehmet Erkurt
22 Nisan 2015

İlk kez 2004’te okurla buluşan Gezgin, Sevgi Saygı’nın yayımlanmış ilk kitabı. Saygı, şimdi Gezgin’i tekrar yollara çıkardı. Hem de ON8’den.

Sessiz sedasız geldi Gezgin.

Motorunun sesi bile gürlemedi sokakta. Eh, bizim şehir onun katettiği yollardan çok daha gürültülü. Sesi de yutar seni de. Bunu en iyi bilenlerdendir gezgin. Sessizliğinin bilincinde. Memnun da bundan.

Adı yok onun. Söylemedi. Sormadık. (Sor, kolaysa.)

Sert mizaçlı. Elinden düşürmediği adalet terazisinin çok hassas bir ayarda olduğu belli. Ve teraziyi kendinden başka hiçbir ele teslim etmeyeceği… İç sesiyle de olsa bu kadar konuşan, bu kadar düşünen bir gezgin, yaptıklarını da düşünerek, bilerek, hesaplayarak, bilincinde olduğu nedenlere dayanarak yapıyordur.

Biz de o nedenleri merak ediyoruz ya zaten. Adsız gezginin neden yollara çıktığını, ne zaman çıktığını, neden ille de seyir halinde olması gerektiğini ve o yoldan bir biçimde alıkonmanın niçin isterik bir kâbusa dönüşebildiğini. Basit bir saplantı mı? Hakiki bir kaçış mı? Yoksa henüz görünmeyen bir ışığa varış mı?

O merak ettiğimiz nedenler ve cevaplar, bundan dört gün kadar önce, 18 Nisan’da, fuara giden okurlarıyla buluşmak üzere İzmir’e yollandı. Onu izleyen günlerde de, İstanbul’daki kitapçılara… Dememiz o ki, Sevgi Saygı Gezgin’i tekrar yollara çıkardı. Hem de bu kez, ON8’den.

İlk kez 2004’te okurla buluşan Gezgin, Sevgi Saygı’nın yayımlanmış ilk kitabı. Peri Efsa’dan sonra ise ON8’de yayımlanan ikinci kitabı. Romanda, kar fırtınası yüzünden yolundan alıkonmuş bir gezgini, zoraki misafir olduğu köy evinde bambaşka bir yolculuk bekler. Eksiltili diyaloglarıyla soru işaretleri yaratan, sessizliklerinde gizem yatan, geri dönüşler ve hatıralar üzerinden gerçeklere adım adım yaklaşan kurgu, aynı zamanda engellenemez bir iç yolculuk. Yüklükten yükselen su buharı, çamaşırlara sinmiş lavanta kokusu, çorbanın baharatlı fokurtusu, ahşaba işlenen küpçeçiçeğinin perdahlanmamış kıvrımları, renk renk dokumalarda rüzgâra teslim gelincikler, hepsi de zamanın dışında bir ritimle işliyor gezginin müphem ruhuna. Yol nerede başlamıştı ve nerede bitecekti?.. Buna ancak Gezgin’le okur birlikte karar verebilir.

Sevgi Saygı, İzmir Kitap Fuarı’nda, Salon 2, 307B’deki standımızda, 23 Nisan Perşembe ve 25 Nisan Cumartesi günleri, 15:00-16:00 saatleri arasında yine okurlarıyla olacak.

İzmir’de görüşmek üzere.

 

, , , , , , , , ,