Andıklarımız, okuduklarımız…

Andıklarımız, okuduklarımız…

Mehmet Erkurt
01 Temmuz 2015

Yazarlarımızdan Walter Dean Myers’a geçen yıl bugün, tam 1 Temmuz’da veda ettik.

Yalnızca gençlik edebiyatına değil, gençliğe adanmış yetmiş altı yıllık bir mücadeleydi onun yaşamı. Yeni nesillerin ırkçılıkla, ötekileştirmeyle ve toplumsal adaletsizlikle imtihan edilmemesi için kalemini de sesini de esirgememiş bir yazar ve aktivistti Myers.

Bugün elimizde Canavar ve 1. Manga duruyor. Bir de, bu “güler yüzlü Canavar”ın yeni bir kitap yazmayacak olmasının hüznü…

**

Başka bir güzel ruhu daha andık ON8 Blog’da. Sevin Okyay bu haftaki yazısını Bilge Karasu’ya ve onun mektuplarına ayırdı.

Dili her türlü daralmışlıktan ve kurumsallaşmış kısıtlamalardan kurtarıp, onunla kurduğu bireysel ilişkiyi özgün üslubuyla yazıya döken Bilge Karasu’nun metinlerini okumak, her satırda biraz daha özgürleşmek gibi.

**

Geçtiğimiz hafta, Ahmet Büke’nin Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi’ndeki öyküsü hepimizi hüzne sürüklemişti. Bu hafta ise, güldüren bir gerilimle karşımızda.

Siz siz olun, önemli gün ve haftaları atlamayın!

**

“Neden hiç aşk romanı basmıyorsunuz?” diye her fuarda kararlılıkla soran gençler, bilmiyoruz tam olarak neydi hayalinizdeki, ama Foucault’yu Sayıklamak’ın ardından, aşkı başka bir bağlam ve yaşa taşıyan bir kitapla karşınızda olacağız. İtalya’nın genç kalemi Manuela Salvi’nin romanı Ayın İki Yüzü, önümüzdeki hafta raflarda.

Gözleriniz Facebook ve Twitter hesaplarımızda olsun. Instagram’dan tag’lenmeye de hiç itirazımız olmaz.

**

Bir kitap önerisiyle kapatalım bu yazıyı.

Foucault’yu Sayıklamak’ın taze etkisindeyken, yeni yayımlanmış bir biyografiye takıldı gözümüz: David Macey’nin kaleme aldığı Foucault Hakkında Her Şey.

“Her şey” mi anlatılıyor bu biyografide –ya da gerekli mi böyle bir şey – onu bilemeyiz, ama tam da Foucault’yu Sayıklamak’ın ardından okunacak bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

Duru bir anlatım ve zengin referanslarla hazırlanmış bu biyografi, 1984’te hayata gözlerini yuman filozof Michel Foucault’nun hayatı ve çevresindeki insanlar, içinde yaşadığı siyasi bağlam üzerine pek çok bilgi verirken, eksik bıraktığı ya da hızlı geçtiği kısımlarıyla, okurda yeni sorular da uyandırıyor.

**

Yasaksız, sansürsüz, keyifli bir yaz dileğiyle.

 

, , , , , , , , , , , , ,