Ahmet Büke, yeni sezon öykülerine 16 Kasım’da başlıyor!

Desen:: Merve Atılgan

Ahmet Büke, yeni sezon öykülerine 16 Kasım’da başlıyor!

AHMET BÜKE
Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi - 09 Kasım 2015

16 Kasım’da ON8 Blog’daki köşesinde yeni öykülerine başlayacak olan Ahmet Büke, yeni sezonun hemen öncesinde 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda!

14 Kasım Cumartesi, 13.00-14.00 saatleri arasında, usta eleştirmen Semih Gümüş, fuar kapsamında düzenlenecek “Bir Blog Macerası: İnsan Kendine De İyi Gelir başlıklı sohbette Ahmet Büke ile buluşacak. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde Heybeliada Salonu’nda gerçekleşecek sohbette “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nden, Büke’nin her pazartesi tefrika edilen öykülerine kadar pek çok başlık konuşulacak.

Yine fuar kapsamında Ahmet Büke, ON8’in Salon 2’deki 2102 no’lu standında, 15.00-17.00 saatleri arasında okurlarıyla imza etkinliğinde buluşacak. Büke, İnsan Kendine De İyi Gelir adlı öykü kitabının yanı sıra, ON8’deki ilk gençlik romanı olan Mevzumuz Derin’in 2. baskısını da İstanbullu edebiyatseverler için imzalayacak.

***

16 Kasım’da başlayacak Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi’nin ikinci sezon öykülerinden tadımlık bir bölüm…

SAA-2 / 002  Yüz Yaşında Bir Fare İçin Çok Hızlısın …

Biliyor musunuz balkon ülkedir. Tıpkı anne gibi. Çok dilli ve çok tarihlidir. Herkesin kendi balkonu olur, kendi hatıraları büyür. Tıpkı anne gibi. Herkesin annesi ayrı öper insanı şakağından.

“Oğlum, balkondayım ben, gelsene.”

Kalktım yatağımdan. Halıyı geçmek için atları çözdüm, en mavisini seçtim. Fırladım.

Muradım öğlene kadar balkona varmaktı.

“Oğlum, gelsene…”

Kızarmış ekmek kokusu yine doldu genzime.

“Oğlum, kalksana!”

Gözümü açtım: Ferdi Abi.

“Tatil diye öğlene kadar uyuyacak mısın?  Hem sen burslu öğrencisin ve gerçekten fakirsin. Ezandan sonra uyumak haram sana. Büyük günah. Bütün zorlukları Allah size yazmış. Sonsuz imtihan.”

Gözlerimi kapadım: Sonsuz boşluk dolmayı bekliyor. Hiçbir sonsuz boşluk sonsuza kadar öyle kalamaz çünkü. Boşluk hali kararsız bir durumdur ve sürekli kendi içine doğru çökerek dolar. Mesele şudur ki, buna yetişecek kadar hayatta kalacak mısınız? Çünkü, bazen boşluğunuzu dolduracak kadar cesur ve kararlı olmazsınız. O zaman ölüm harekete geçer. Sizi silerek doldurur, tamamlar daireyi.

, , , , , , , , ,