Edebiyatın gence bakan yüzü: ON8

Edebiyatın gence bakan yüzü: ON8

ON8
30 Ağustos 2015

Gençlik edebiyatına, edebiyatta gence ve gençliğe ilişkin temalara ilgi duyanlar için 2011’de yayın hayatına başlayan ON8, Günışığı Kitaplığı’nın 15 yaşın üstündeki tüm edebiyatseverler için yarattığı bir alt marka.

ON8, günümüzde gençlerin yaşadığı sorunların, içinde bulundukları zorlukların ve sıkışmışlığın, farklı coğrafya ve zaman dilimlerinde yaşadıklarının, büyümeye ve kimliklere dair mücadelelerin konu edildiği kurgulara öncelik veriyor. Bilimkurgudan lirik anlatımlara, toplumsal gerçeklikten psikolojik yolculuklara uzanan farklı temalarıyla, yalnız gençlere değil, her yaştan okura sunduğu geniş yelpazesi, yeni kitaplarla zenginleşiyor.

Öyküleri ve duru anlatımıyla okurlarda farklı bir iz bırakan Ahmet Büke, ilk romanı Mevzumuz Derin’in ardından, yeni öykü kitabıyla ON8’de. Yazarın ON8 Blog’daki köşesi “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nde bir yıldır yayımlanan öykülerinden bir seçki, eklenen yeni öykülerle birlikte, İnsan Kendine de İyi Gelir adıyla kitaplaştı. Farklı yaşlara ulaşan kitaplarıyla tanınan İrem Uşar’ın ilk romanı Ben Ayrıkotu, yeniden okurla buluşuyor. İngiliz yazar ve akademisyen Patricia Duncker’ın ödüllü eseri Foucault’yu Sayıklamak, edebiyat ve tutku üzerine, okurda derin izler bırakacak bir roman. İtalya’nın genç ve üretken yazarlarından Manuela Salvi’nin, suç bağlamında zor bir aşkı anlattığı romanı Ayın İki Yüzü, gençlerin ilgisini çekecek nitelikte.

Ahmet Büke, Müge İplikçi, Sevgi Saygı, İrem Uşar ve Mine Soysal’ın katılımıyla, koleksiyonunu Türk edebiyatında da zenginleştirmeye başlayan ON8’in yazarları arasında; Angela Nanetti, Danielle Martinigol, Janne Teller, Daniel Höra, Philip Reeve, Wolfgang Herrndorf, Anne-Laure Bondoux, Zoran Drvenkar, Anne Cassidy, Guido Sgardoli ve Walter Dean Myers gibi önemli isimler bulunuyor.

 

, , , , , , , , , , , , , , ,